مرکز رشد دانشگاه شاهد برای اولین بار در ایران برگزار می‌کند: دوره پیشرفته آموزشی Mastering The Raspberry Pi

روزهای برگزاری: جمعه ها ساعت ۱۵ تا ۱۹(به مدت  ۸ هفته)

سرفصل‌های این دوره آموزشی به دو بخش تقسیم می‌شوند:

۱-Clustering

۲-Internet Of Things

لینک ثبت نام در این دوره آموزشی

از مینی کامپیوترها یک سوپرکامپیوتر بسازید…

در بخش اول این دوره آموزشی، مفاهیم Parallelism، Concurrency، Clustering و یکی از پروتکل های Clustering یعنی MPI(Message Passing Interface) را معرفی خواهیم کرد و در ادامه به معرفی و آموزش تکنولوژی‌های قدرتمند و مبتنی بر MPI شامل OpenMPI، MPICH، Apache Hadoop و Apache Spark خواهیم پرداخت.

پروژه‌های بسیار جذابی را با استفاده از رزبری پای و تکنولوژی‌های ذکرشده در بالا پیاده سازی خواهیم کرد، چندین رزبری پای را به هم متصل میکنیم و یک سوپر کامپیوتر (کلاستر) خواهیم ساخت و یک برنامه‌ی محاسباتی سنگین(محاسبه عدد pi با دقت بالا) اجرا خواهیم کرد.

همچنین سیستم فایل‌های توزیع شده(Distributed File System) و کاربردآن ها در برنامه‌های ابری(Cloud Based) را معرفی خواهیم کرد و با استفاده از تکنولوژی‌های موجود در این زمینه مثل HDFS و GlusterFS  چند پروژه‌ی کاربردی پیاده سازی خواهیم کرد. برای مثال به چندین رزبری، هارد دیسک متصل خواهیم کرد و با استفاده از تکنولوژی ‌های مذکور یک فضای ذخیره سازی با حجم بالا را در اختیار دیگران در شبکه قرار خواهیم داد و خواهید دید که فایل‌های ذخیره شده به صورت کاملا مدیریت شده و هوشمند بین تمامی هارد دیسک های متصل شده به رزبری تقسیم شده اند و حتی با قطع شدن هر کدام از هارددیسک ها هیچ اختلالی بوجود نخواهد آمد.

یکی دیگر از پروژه های فوق العاده جذاب و کاربردی این دوره پیاده سازی وب سرور روی کلاسترها است که مدیریت توزیع درخواست‌های HTTP بین وب سرورها(Load Balancer) به عهده‌ی چند کلاستر دیگر است که برای تحقق این به معرفی تکنولوژی HAProxy و کاربرد آن خواهیم پرداخت، همچنین چند کلاستر هم به صورت هوشمند در این پروژه به عنوان failover server عمل میکنند که برای این کار نیز به معرفی سرویس KeepAlived خواهیم پرداخت.

 

به سادگی محیط را هوشمند کنید…

تا چند سال گذشته شاید پیاده سازی پروژه هایی که بتوان در آن‌ها از سنسورهای تلفن همراه، رزبری پای، برد آردوینو و بردهای دیگر همچون BeagleBone، Galileo، Edison و … استفاده کرد و به تبادل هوشمند اطلاعات بین این دستگاه‌ها از طریق اینترنت پرداخت دور از ذهن بود. همچنین برنامه نویسی هر کدام از این دستگاه‌ها، پروتکل ارتباطی بین آن‌ها، پردازش و نمایش(visualization) اطلاعات یک دغدغه و مشکل بزرگ به شمار می‌آمد و زمان و کار زیادی را می‌طلبید.

هدف از بخش دوم این دوره آموزشی، معرفی و آموزش یکسری پلتفرم‌های یکپارچه و تکنولوژی‌های قدرتمند در زمینه اینترنت اشیا، برای ساده ترشدن و همچنین کاهش زمان پیاده سازی و توسعه پروژه‌ها با استفاده از فقط یک محیط توسعه و یک زبان برنامه نویسی برای تمامی دستگاه های موجود در پروژه است.

در این راستا به معرفی و آموزش پلتفرم یکپارچه wyliodrin و زبان برنامه نویسی SPL(Stream Programming Language) خواهیم پرداخت که با استفاده از این‌ها به سادگی برای رزبری پای، برد آردوینو، BeagleBone … و ارتباط آن‌ها با یک دیگر از طریق شبکه‌های محلی و یا اینترنت برنامه خواهیم نوشت. همچنین تمامی دستگاه‌ها قابلیت استفاده از سنسورهای تلفن همراه را خواهند داشت و سپس به پردازش و نمایش اطلاعات به صورت تحت وب و محلی خواهیم پرداخت و فقط یک برنامه (برای هر دستگاه جداگانه برنامه نویسی نمیکنیم) می‌نویسیم و فقط از یک زبان برنامه نویسی استفاده خواهیم کرد و همچنین امکان تغییر و توسعه برنامه از هرجای دنیا و هرپلتفرمی بدون دسترسی مستقیم به سخت افزارهای پروژه قابل انجام است.

همچنین در طول این دوره به معرفی و آموزش پلفترم های محبوب اینترنت اشیا مثل Node-Red، MyDevices، AllThingsTalk، carriots و همچنین یکسری پروتکل ارتباطی مثل MQTT، Firmata و … خواهیم پرداخت.

دانلود فایل توضیحات